5323967068
ukucukali@gmail.com
Göztepe / Kadıköy / İstanbul
F. Kerim Gökay Cad. No: 122/2 K: 1
7 Gün Sabah 09:00 Akşam 18:30
09: 00-18: 30
Liste Başlık 3
Bu öğe hakkında insanlara bilgi verin. Bu öğeyi ilginç kılan nedir? Insanların yapmasını istediğiniz işlem için gerekli bilgileri verin.
Liste Başlık 1
Bu öğe hakkında insanlara bilgi verin. Bu öğeyi ilginç kılan nedir? Insanların yapmasını istediğiniz işlem için gerekli bilgileri verin.
Liste Başlık 2
Bu öğe hakkında insanlara bilgi verin. Bu öğeyi ilginç kılan nedir? Insanların yapmasını istediğiniz işlem için gerekli bilgileri verin.
Liste Başlık 3
Bu öğe hakkında insanlara bilgi verin. Bu öğeyi ilginç kılan nedir? Insanların yapmasını istediğiniz işlem için gerekli bilgileri verin.
 

PHOTO GALLERY

 
UFUK KÜÇÜKALİ KİMDİR / DİREKSİYON DERSİ EĞİTİM NOTLARI / TEKNİK BİLGİLER
                       UFUK KÜÇÜKALİ KİMDİR?
KARAYOLU TRAFİK VE SÜRÜCÜ GÜVENLİĞİ UZMANI
Göztepe Nida Sürücü Kursu Müdürü
Direksiyon, Araç Tekniği, İlkyardım, Trafik Adabı, Trafik ve Çevre Bilgisi Öğretmeni. Güvenli Sürüş Uzmanı.


1967 Yılında Erzurum Oltu’ da doğdu. Aslen Trabzon / Sürmene’ lidir. İlk, orta ve Lise tahsilini Erzurum’ da tamamladı. Erzurum Endüstri Meslek Lisesi Motor Bölümünden 1984 Yılında mezun oldu. Bu tarihten sonra İstanbul’ a geldi. Eğitim hayatına, Eskişehir Anadolu Üniversitesinde önce Halkla İlişkiler, daha sonra İşletme Fakültesi’ nden mezun olarak devam etti.
Teknik eğitimlerin yanında Sosyoloji, Psikoloji, Trafik Pedagojisi ve Kochluk eğitimi aldı. Türkiye’ nin İlk Trafik ve Sürücü Eğitim Kochu sertifikasına sahiptir.
1995 Yılında Milli Eğitim Müdürlüğünün Açmış olduğu kurslara katılarak, Direksiyon Usta Öğreticiliği, Motor Araç Tekniği, İlkyardım, Trafik ve Çevre Bilgisi Öğretmenliği, Eğitimcilerin Eğitimi Sertifikalarını aldı. İstanbul Kadıköy’ de çeşitli kurslarda, Direksiyon, Motor Araç Tekniği, İlkyardım, Trafik ve Çevre bilgisi eğitimleri vermektedir.
Uluslar arası deneyim sahibi olan Ufuk KÜÇÜKALİ, 2003 Yılında Toyota Grup / Hino Motors Fabrikası  Japonya / Tokyo’ da 45 gün süren, Araç Teknolojisi ve Güvenli Sürüş eğitimi almıştır. Kazakistan, Özbekistan, Makedonya, Gürcistan, Suriye, Ürdün, Suudi Arabistan ve Irak’ ta düzenlenen birçok seminer ve kurslarda, Kursiyerlere Teknik eğitimlerin yanında, güvenli ve ekonomik sürüş eğitimleri vermiştir.
2013 Yılında U.S.Amerika Driving University Online Sertifika Programı. Traffic Safety Course / Trafik Güveliği Kursu’ ndan mezun oldu.
Ufuk Küçükali, Türkiye Trafik Kazalarını Önleme adına yapılan eğitim, seminer ve projelerde eğitimci olarak aktif görev almaktadır.
                                    ÖZEL DİREKSİYON DERSİ
MANUEL VE OTOMATİK VİTESLİ ARAÇLARLA TEKNİK SÜRÜŞ EĞİTİMİ
HAFTAİÇİ VE HAFTASONU 7 GÜN 07:00 / 21:00 SAATLERİ ARASI
ÖZEL DİREKSİYON DERSİ ALABİLİRSİNİZ.

ÖZEL DİREKSİYON DERSİ MANUEL VE OTOMATİK VİTESLİ ARAÇLARLARIMIZLA;
 İSTANBUL ŞEHİRİÇİ TRAFİĞİNDE ARAÇ KULLANMA EĞİTİMLERİ

Uzm. Dir. Öğr. UFUK KÜÇÜKALİ GSM: 0532 396 7068
KURS TEL: 0216 566 6667
OTOMATİK VİTES EĞİTİM ARACI: VOLKSWAGEN POLO
MANUEL VİTES EĞİTİM ARACI: PEUGEOT 208

MANUEL VE OTOMATİK VİTESLİ ARAÇLARI TRAFİKTE KULLANMA DİREKSİYON DERSLERİ. BAŞLANGIÇ SEVİYESİNDEN İLERİ SÜRÜŞ SEVİYESİNE KADAR EĞİTİMLERİN TAMAMI.

DİREKSİYON DERSLERİNDE KALİTE, GÜVEN VE BAŞARININ MARKASI  
Ufuk Küçükali Direksiyon Akademisi
Arkadaşlar; Özellikle, araç kullanmak gibi ömrünüz boyunca ihtiyaç duyacağınız bir konuda, sıradan sürücülerden değil, bu işin eğitimini almış profesyonel direksiyon öğretmenlerinden eğitim alarak doğru olanı yapınız.
Direksiyon dersi, sadece araba sürme, teknik eğitimiyle sınırlı değildir. Teknik sürüş eğitimlerinin yanında öğrencinin, trafiğe sosyo-psikolojik açıdan da hazır hale gelmesi için ihtiyacı olan eğitimleri, derslerimiz esnasında tam ve eksiksiz olarak veriyoruz.
Uluslar arası deneyim, 23 Yıllık tecrübenin yanında, Japonya’ da 45 günlük eğitim. Kazakistan, Özbekistan, Makedonya, Gürcistan, Suriye, Ürdün, Suudi Arabistan ve Irak’ ta bulunan, Türkiye’ den sattığımız Japon ve Amerika ( ABD ) patentli 4X4 arazi taşıtları, manuel ve otomatik vitesli araçların teknik detayları ve fiili olarak kullanma eğitimlerinin verilmesi.  
Direksiyon dersi, şehiriçi yoğun trafikte araç kullanma, rampada kavramayla kalkış, trafiği okuma, çoklu bakış tekniği, park etmenin formülü ve geri gitme teknik eğitimlerini alarak kısa zamanda trafiğe çıkabilirsiniz. 
Trafiğe; sorunsuz, kendinizden emin, kafanızda soru işareti kalmadan, kendinize, sevdiklerinize ve başkalarına zarar vermeden çıkmak için ihtiyacınız olan tüm eğitimleri başlangıç seviyesinden, ileri sürüş seviyesine kadar eksiksiz olarak veriyorum.  
Derslerim; Doğru ve emniyetli araç kullanma ve sürüş tekniklerini içermektedir. Aktif şehiriçi trafiğinde, kavşak yollarda, dönüşlerde, sahil yolu, Bağdat caddesi, minibüs yolu, E-5 ve gerekirse E-6 da uygulamalı olarak vermekteyim.

 DİREKSİYON DERSLERİ
DİKKAT! Dersler Göztepe Nida Sürücü Kursunda başlar, muhtemel kullanma güzergahlarınızda yapılır. Göztepe Nida Sürücü Kursunda Biter.
1 – Bir ders kesintisiz 90 Dakikadır.
2 – Ders başlamadan önce öğrenciye, haftalık ders günleri ve saatleri bildirilir.
3 – Öğrenciye, direksiyon eğitim seviyesine göre hazırlanmış konulu ders programı verilir.
4 – Direksiyon dersleri, ders programına uygun olarak yapılmaktadır.
5 – Derslerin tamamı şehir içi trafiğinde olmaktadır. ( İlk ders yoğun olmayan yollardadır.)
6 – Programa uygun olarak yapılan eğitimin, teorik ders notları öğrencilere verilmektedir.
7 – Güzergahlarımız içinde bulunan öğrencilerin, direksiyon dersleri, istedikleri yerde başlar ve yine güzergahlarımız içinde istedikleri yerde biter. Veya adreslerinde başlayıp, adreslerinde bitirilir.
8 – Güzergah dışı öğrencilerin dersleri genel olarak, Kadıköy, E5 Metrobüs, Kadıköy İskele, Bostancı deniz otobüsü, Kozyatağı Carrefour, Kadıköy Tepe Naitilus, ve Göztepe Soyak Migros’ un önünde başlar. Veya güzergahlarımız içinde başlayıp, yine güzergahımız içinde bitirilebilir.
9 – Güzergahlarımızın haricinde öğrencinin isteği üzerine adresinden alınması ve bırakılması durumunda 15 km. ye kadar ders ücretine 10.TL+ ( 15 km. den sonra her km. başına 75. Krş. ) yol ücreti eklenir.
10 – Dersler genel olarak, öğrencinin muhtemel araç kullanacağı yer ve yollarda yapılır.
İsteğiniz doğrultusunda, başlangıç seviyesinden sonra kendi aracınızla da eğitim veriyorum.

DİREKSİYON EĞİTİMİ SEVİYELERİ
1 - BEGINNER / BAŞLANGIÇ SEVİYESİ DİREKSİYON EĞİTİMİ 
2 - ELEMENTARY / TEMEL SEVİYE DİREKSİYON EĞİTİMİ 
3 - INTERMEDIATE / ORTA SEVİYE DİREKSİYON EĞİTİMİ
4 - ADVANCED / İLERİ SEVİYE DİREKSİYON EĞİTİMİ       
Yeni başlayacak arkadaşlar genel olarak beş veya altı ders sürecek olan ilk iki kurluk eğitim sonucunda kendi başlarına trafiğe çıkacak seviyelere gelebilirler.

DİREKSİYON EĞİTİMİ SÜRELERİ
Beginner / Başlangıç seviyesi direksiyon eğitimi süresi 3 Derstir.
Elementary / Temel seviye direksiyon eğitimi süresi 3 Derstir.
Intermediate / Orta seviye direksiyon eğitimi süresi 5 Derstir.
Advanced / İleri seviye direksiyon eğitimi süresi 5 Derstir.
Not: Öğrenmek kişiden kişiye farklılıklar göstermektedir. Ders süreleri, tamamen tecrübelerden yola çıkılarak verilmiştir. Herkesin farklı becerileri olduğu gibi, algılama ve uygulamalarda da farklılıklar olabilir. Bu durumu, her zaman göz önünde bulundurunuz. Seviyelerin ders süreleri, öğrencinin kendi direksiyon seviyesine, trafik tecrübesine, daha önce az da olsa araç kullanıp kullanmadığı durumuna göre değişebilir.

PARK ETME EĞİTİMİ
FORMÜLLERİYLE PARK ETME EĞİTİMİ TEKNİKLERİ
Araç kullananların genel sorunu olan park etme tekniklerinden;
1-Kaldırıma paralel iki araç arasına geri manevra yaparak park etme
2-Kaldırıma dikey iki araç arasına geri manevra yaparak park etme
3-Kaldırıma dikey iki araç arasına önden girerek park etme
4-Kaldırıma 45 derece açılı iki araç arasına önden girerek park etme
5-Otoparklarda, alışveriş merkezleri kapalı dar park alanlarında iki araç arasına geri manevra yaparak park etme tekniğini ve varsa; Öğrencinin kapalı garajına park etmeyi formülüyle birlikte kısa zaman da öğretiyorum. Kendi yazmış olduğum formülleri uygulayarak, kısa zamanda park etmeyi öğrendiğinizde; Park etmek hiç bu kadar kolay ve zevkli olmamıştı… Diyeceğinizden emin olabilirsiniz.
ÖNEMLİ NOT: Park etme eğitiminizi eksik almayınız. Oto gaz yakıt sistemli araçlar AVM lerin kapalı otoparklarına girmeleri yasaktır. Eğitim aracınızda bu durumu kontrol ediniz. Bire bir park etmek önemlidir. Benzer park değil, bire bir park eğitimi alınız. Kendi aracınızı park edeceğiniz yerlerde, kesinlikle park çalışınız.
Örnek formül:1 – KALDIRIMA PARALEL İKİ ARAÇ ARASINA GERİ MANEVRA YAPARAK PARK ETMENİN FORMÜLÜ: B=A&C (DR 1’15’’) B-0,50 (DL 1’15’’=0) B-0,50 (DL 1’15’’)B-0,50. A=B=C

FORMÜLLERİYLE PARK ETME TEKNİĞİ DERSLERİ
DİKKAT! Dersler Göztepe Nida Sürücü Kursunda başlar, muhtemel kullanma güzergahlarınızda yapılır. Göztepe Nida Sürücü Kursunda Biter.
1 – Bir ders kesintisiz 90 Dakikadır.
2 – İlk derste öğrenciyle beraber karar verilen, ders günleri ve saatleri teyit edilir.
3 – Öğrenciye, formülleriyle park etme tekniği ders programı verilir.
4 – Park etme teknikleri eğitimi, ders programına uygun olarak yapılmaktadır.
5 – Formülleriyle park etme eğitiminin, teorik ders notları öğrencilere verilmektedir.
6 – Park etme dersleri; Hayali, benzer,  varsayım üzerine, iki duba arasına, olabilir ve olasılıklar üzerine yapılmaz. Bire bir trafikte ve öğrencinin kendi park edeceği yerler olan özel park yeri, site içi, avm, market, cadde ve sokaklarda uygun park yerlerine park ederek yapılır.
7 – Park etme eğitimleri genel olarak, öğrencinin adresinde başlayıp yine aynı yerde biter. Aşağıda belirtilen güzergahlar içinde olan öğrenciler için geçerlidir.
8 – Güzergah dışı öğrencilerin dersleri genel olarak, Kadıköy, E5 Metrobüs, Kadıköy İskele, Bostancı deniz otobüsü, Kozyatağı Carrefour, Kadıköy Tepe Naitilus, ve Göztepe Soyak Migros’ un önünde başlar. Veya güzergahlarımız içinde, öğrencimizin önereceği yerde başlayıp, yine güzergahımız içinde bitirilebilir.
9 – Güzergahlarımızın haricinde öğrencilerin isteği üzerine adresinden alınması ve bırakılması durumunda 15 km. ye kadar ders ücretine 10.TL+ ( 15 km. den sonra her km. başına 75. Krş. ) yol ücreti eklenir.
10 – Dersler genel olarak, öğrencinin muhtemel araç kullanacağı yer ve yollarda yapılır.
Park etme dersleri genellikle öğrencinin kendi aracıyla verilir.
Not: Öğrencinin kendi aracı yoksa dersler eğitim aracımızla yapılır.

MANUEL ( DÜZ ) VİTES EĞİTİM ARACI BİLGİLERİ
2015 MODEL PUGEOT 208:
Klima, Yükseklik ayarlı Hidrolik direksiyon, Hava yastığı, elektrik kumandalı ön/arka camlar, elektrik kumandalı ısıtmalı yan aynalar, yol bilgisayarı, aktif gergili emniyet kemerleri, Güneşin zararlı UV ışınlarından koruma ve emniyet sağlayan SolarMaster Cam filmi, Full fonksiyon alarm özellikleri yanında Tepe lambası, Sağ tarafta Noter onaylı tam fonksiyonlu çift emniyet pedalları olan ve Milli Eğitim Müdürlüğü’ nden eğitim aracı onaylı aracımızla vermekteyiz.


OTOMATİK VİTES EĞİTİM ARACI BİLGİLERİ
Başlangıç seviyesinde bir öğrenciye, otomatik vitesli araç kullanma eğitimlerine aşağıda özellikleri yazılı olan tam otomatik aracımızla başlıyoruz. Daha sonra varsa kendi kullanacağı araçla devam ediyoruz.
VOLKSWAGEN POLO Comfortline 1,4 12V. TDI CR BMT 90 PS Dizel Motor. 7 İleri DSG Otomatik+Triptronik Vites Direksiyon Dersi Eğitim Aracımızın Teknik ve Donanım Özellikleri.
İç Donanım
Çok fonksiyonlu deri direksiyon, Deri el freni, Deri vites topuzu, Sürücü ve yolcu ışıklı makyaj aynaları, Ön ve arkada iki adet okuma lambası, Çift kademeli bagaj zemini.
Composition Color / 5’’ Renkli Dokunmatik Ekranlı Radyo-CD-MP3-WMA çalar + Yol Bilgisayarı, Aux-in Girişi ve SD-Card okuyucu, USB-in müzik çalar bağlantısı, 6 hoparlörlü Multi Medya Sistemi.
Önde iki adet bardak tutucu, Bagaj bölmesi ışıklandırması, Soğutmalı torpido gözü, Elektrikli ön ve arka camlar.
Rail kumaş koltuk döşemesi, Asimetrik katlanabilir arka koltuklar, Ön kol desteği ve entegre eşya gözü, Ön koltuk arkalarında harita cepleri, Arkada 3 adet koltuk başlığı.

VOLKSWAGEN POLO Comfortline 1,4 12V. TDI CR BMT 90 PS Dizel Motor. 7 İleri DSG Otomatik+Triptronik Vites Direksiyon Dersi Eğitim Aracımızın Teknik ve Donanım Özellikleri.
Dış Donanım
Alüminyum alaşımlı jantlar 6Jx15’’ Tosa, 185/60 R15 lastikler. Çelik jantlı stepne, Ön tampon altında ilave dekoratif krom çıta, Gövde rengi kapı kolları, Gövde rengi yan aynalar, Elektrik ayarlı ve ısıtmalı yan aynalar, Yan aynalarda LED sinyal lambaları, Gündüz sürüş farları, Ön radyatör ızgarasında dekoratif krom çıta.

VOLKSWAGEN POLO Comfortline 1,4 12V. TDI CR BMT 90 PS Dizel Motor. 7 İleri DSG Otomatik+Triptronik Vites Direksiyon Dersi Eğitim Aracımızın Teknik ve Donanım Özellikleri.
Konfor
Yükseklik ayarlı Sürücü ve Ön yolcu koltuğu, Yükseklik ayarlı koltuk başlıkları, Start/Stop sistemi, Fren enerjisi geri kazanımı Sistemi, Bluetooth'lu mobil telefon kullanımı, Direksiyondan kumandalı bluetooth sayesinde, gelen aramalarınızı direksiyon üzerinde ki telefon butonu ile cevaplandırabilirsiniz. Bu sayede sürüş güvenliğinizi tehlikeye atmadan telefon görüşmelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Yol bilgisayarı, Uzaktan kumandalı merkezi kilit, Klimatik (Manuel klima), Toz ve polen filtresi, Yükseklik ve derinlik ayarlı direksiyon, Far yükseklik ayarı.

VOLKSWAGEN POLO Comfortline 1,4 12V. TDI CR BMT 90 PS Dizel Motor. 7 İleri DSG Otomatik+Triptronik Vites Direksiyon Dersi Eğitim Aracımızın Teknik ve Donanım Özellikleri.
Güvenlik
(ABS)  Anti blokaj fren sistemi, (HBA) Hidrolik fren asistanı, MCB (Multi-Collision Brake) İkincil çarpışma freni, Ön/Arka Disk frenler, Üçüncü stop lambası.
(ESP) Elektronik stabilizasyon programı, (MSR) Elektronik motor çekiş kontrolü, (EDL) Elektronik diferansiyel kilidi, (ASR) Elektronik patinaj önleme sistemi, Hill Hold fonksiyonu (Eğim kalkış asistanı), (EPS ) Hıza duyarlı elektro-mekanik servo direksiyon, (SRS) Sürücü ve yolcu ön hava yastığı (yolcu hava yastığı deaktivasyonu)
Geri vites park asistanı: Geri giderken, konuşarak mesafeyi bildirme ve sesli uzaklık ikaz sistemi.  
Piroteknik ön emniyet kemerleri, Ön emniyet kemerleri görsel ve sesli uyarı, Arkada üç adet, üç noktalı emniyet kemeri, (ISOFIX) Arka koltuklarda iki adet çocuk koltuğu sabitleyici.
Arka Sis Lambası, Immobilizer, Lastik basınç uyarısı sistemi yanında, Güneşin zararlı UV ışınlarından koruma ve emniyet sağlayan SolarMaster Cam filmi, Boya, Motor ve Plastik Malzeme Korumalı, Tepe lambası, Sağ tarafta Noter onaylı tam fonksiyonlu emniyet pedalı olan ve Milli Eğitim Müdürlüğü’ nden eğitim aracı onaylı, son model  aracımızla vermekteyiz. 

Oto gaz yakıt sistemli araçlar AVM lerin kapalı otoparklarına girmeleri yasaktır. Eğitim alacağınız araçta bu durumu kontrol ediniz.
Otomatik vitesli araçlar manuel vitesli araçlar gibi değildir. Her markanın kendine özgü otomatik şanzımanı vardır. Bu yüzden varsa, Başlangıç ( Beginner ) seviyesinden sonra eğitimlerin öğrencinin kullanacağı aracıyla devam etmesi çok önemlidir.
Örneğin, Toyota' nın Otomatik Multimode ( MMT ), Opel' in Otomatik Easytronik şanzımanı ile Wolkswagen’ in full otomatik tiriptronik şanzımanı arasında kullanımla ilgili olarak büyük farklar vardır. Eğitimi kullanacağınız kendi aracınızla almanız daha sonra problem yaşamamanız için çok önemlidir.
Not: Kendi otomatik vitesli aracı olmayan öğrencilerin dersleri, eğitim aracımızla devam ediyor.
Dikkat: Kesinlikle manuel vitesli araçla otomatik araç kullanma eğitimi almayınız. Otomatik araç kullanacaksanız, manuel araçta gereksiz yere debriyaj vites ve gaz arasında sıkışıp kalırsınız.
Dikkatinizi, araç kullanmaya değil vites değiştirmelere yoğunlaştıracağınız için öğrenme süreciniz olumsuz yönde uzayacaktır. Daha sonra otomatiğe geçtiğiniz zaman da, otomatik vitesli araca acemi olacağınızı unutmayınız. Otomatik vitesli araç kullanma eğitimi otomatik vitesli araçla verilmelidir ve alınmalıdır.
Manuel araçla otomatik araç eğitimine başlamanız, sizi fazladan zahmete sokar, vakit ve nakit kaybettirir.
Otomatikten hiç anlamayan, işin eğitimini almamış, P, R, N, D, L, M, Overdrive gibi otomatik terimlerinin ne olduğunu bilmeyen, otomatik araba kullanmadan eğitimini vermeye çalışan kişilerden uzak durunuz. Size faydadan çok zararları dokunur. Otomatik araç kullanmak ve eğitimini vermek ayrı bilgi ve tecrübe gerektirir. Otomatik araç kullanma eğitimlerini, konunun uzmanından almanız kendi menfaatiniz icabıdır.

OTOMATİK VİTESLİ ARAÇ KULLANMA DİREKSİYON EĞİTİMİ DERS SAAT ÜCRETİ
Bir ders ( Kesintisiz 90 Dakika ) ücreti: 180. TL. Dır.

MANUEL VİTESLİ ARAÇ KULLANMA DİREKSİYON EĞİTİMİ DERS SAAT ÜCRETİ
Bir ders ( Kesintisiz 90 Dakika ) ücreti: 180. TL. Dır.

HAFTALIK DİREKSİYON DERSİ ÇALIŞMA PROGRAMI
HAFTAİÇİ VE HAFTASONU FULL 07:00 / 21:00 SAATLERİ ARASI ÖZEL DİREKSİYON DERSİ ALABİLİRSİNİZ.
Hafta içi: Pazartesi, Salı, Çarşamba, perşembe ve cuma tam gün.
Hafta sonu: Cumartesi ve Pazar tam gün.
DİREKSİYON DERSİ MUHTEMEL ÇALIŞMA GÜZERGAHLARIMIZ
DİKKAT! Dersler Göztepe Nida Sürücü Kursunda başlar, muhtemel kullanma güzergahlarınızda yapılır. Göztepe Nida Sürücü Kursunda Biter.
Kadıköy, Üsküdar,  Libadiye, Acıbadem, Kısıklı, Suadiye, Şaşkınbakkal, Bostancı, Göztepe, Caddebostan, Fener yolu, Fenerbahçe, Erenköy, Tüccarbaşı, Kuyubaşı, Kozyatağı, İçerenköy, Ataşehir, Kayışdağı, Bakkalköy, Yeditepe Üniversitesi, Küçükyalı, Maltepe, Fındıklı ve özellikle sizin araç kullanacağınız muhtemel yollar olacaktır.  

Eğitime başlamak ve ders programı yapmak için: 0 532 396 70 68 den arayabilir. 
E-mailime,( ukucukali@gmail.com veya ukucukali@hotmail.com  ) bilgi bırakabilirsiniz.
Daha detaylı bilgilere kişisel web sitelerimden ulaşabilirsiniz: http://www.ufukkucukali.com , http://ukucukali.wordpress.com/ ve http://ufukkucukali.blogcu.com
HAYATINIZIN,  HER KARESİNDE SAĞLIK, MUTLULUK VE BAŞARI DİLEKLERİMLE;
İşletme Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Makine Teknik Mezunu
U.S.Amerika Driving University. Traffic Safety Course / Trafik Güveliği Kursu’ mezunu.
Uluslararası Geçerliliği Olan, Driving University Sertifikalı Trafik ve Sürücü Güvenliği Uzmanı.
Milli Eğitim Bakanlığından Sertifikalı Direksiyon, Motor, İlkyardım, Trafik ve Çevre Bilgisi Öğretmeni
İleri (Güvenli ve Ekonomik) Sürüş, Park Etme Teknikleri eğitim uzmanı
Satış Sonrası Hizmetler Yedek parça ve Servis Garanti Uzmanı
Göztepe Nida M.T.S.K Müdürü / Ufuk KÜÇÜKALİ Direksiyon Akademisi Eğitim Uzmanı Türkiye’ nin ilk Direksiyon ve Trafik Eğitim Kochu
Ufuk KÜÇÜKALİ
 
               DİREKSİYON TUTMA TEKNİĞİ VE DÜZ YOLDA İLERİ GİTME
İyi araç kullanmak direksiyon hakimiyetinden başlar. Araca hakim olmak için direksiyonu nasıl tutmalıyız? Nelere dikkat etmeliyiz? İdeal bir direksiyon tutuşu sağlamak için, direksiyona olan uzaklığımızı da iyi ayarlamalıyız. Direksiyon hakimiyeti için koltuğun doğru ayarlanması çok önemlidir. Yani, koltuğu direksiyona olması gereken en uygun mesafeye ayarlamalıyız.

Debriyaj, fren ve gaz pedallarına, en iyi şekilde kumanda edebilmeniz için, oturduğunuz koltuğu öne veya arkaya doğru hareket ettirerek pedallara olan mesafenizi ayarlayınız. Koltuğunuza yaslanın, sırtınızı koltuktan ayırmadan kolunuzu direksiyona doğru uzatınız. Bu durumda bileğiniz direksiyonun saat 12 noktasına değiyorsa mesafe ayarınız tamdır. Bileğiniz daha ilerde veya daha geride kalıyorsa, koltuk arkalığını geriye veya ileriye doğru hareket ettirerek ideal ölçüye göre ayarlayınız. 
Kollarımız direksiyonu tutarken, dirseklerden ne çok kırılmış ne de düz pozisyonda olmalıdır. Direksiyonu tutma pozisyonunda, dirseklerimizin açısı yaklaşık olarak 135 derece olmalıdır. Bu en ideal tutuş açısıdır.
1 – Direksiyon terazi gibidir. İki elle aynı ağırlıkta ve karşılıklı aynı yerlerden tutmanız gerekir. Tek elinizle direksiyona tam hakim olamazsınız. Aracınız yolda durmuyor, yola sığmıyorsa, siz direksiyonu düz tuttuğunuz halde, aracınız sağa sola kaçıyorsa, direksiyon tutuşunuz, teknik olarak doğru değildir.
2 – Direksiyon simidini, 12 rakamlı saat olarak düşününüz.
3 – Araç düz yolda ileri giderken, yönü saat 12 olarak kabul edilir.
4 – Aracın direksiyonunu sol elinizle saat 9 noktasından, sağ elinizle de 3 noktasından karşılıklı tutunuz.
5 – Ellerinizi, avuç içleriniz 9 ve 3 noktasında gelecek şekilde direksiyonun üstüne koyunuz.
Dört parmağınızı direksiyonun altına doğru kıvırınız. Başparmaklarınız direksiyon simidinin iç kısmına doğru uzatınız. Bu şekilde direksiyonu hafifçe tutunuz. Direksiyonu sadece tutun, sıkmayınız. Direksiyon teknik olarak bu şekilde tutulmalıdır. Sürüş esnasında başparmaklar direksiyonun iç kısmına doğru kıvrılır.
6 - Direksiyonu kesinlikle üst ( 12)  ve alt ( 6 ) kısımlarından tutmayınız. Direksiyonu üstten tutarak aracınızı kullanırsanız, herhangi bir nedenden dolayı, hava yastığının açılması durumunda, direksiyon kapağı hızla kolunuza çarpar. (Hava yastığı 300 km. hızla ve 33 milisaniyede tam olarak açılır.) Çarpmanın ve hava yastığının itmesi sonucu, kolunuzun kırılma ihtimali çok yüksektir. Aracınızı kullanırken, direksiyonu doğru pozisyonda tutmak hayati önem taşır.
Yine alt kısımdan tutma durumunda da aracınızda istem dışı ( Aracın hızlıyken birden bire kasise düşmesi,  lastik patlaması gibi ) ani bir direksiyon hareketinde bileğinizin incinme, çıkma veya kırılma ihtimalini de göz önünde bulundurunuz.
Dikkat! Hava yastığı emniyet kemeriniz takılıyken hayatınızı kurtarır. Emniyet kemerinizi takmayı ihmal etmeyiniz. Kullandığınız araçta bulunan herkesin emniyet kemerlerini takmasını sağlayınız. Yasal olarak bütün sorumluluğunun, birinci derecede aracı kullananda olduğunu unutmayınız.
SAĞA SOLA DÖNÜŞLER
Sağa dönüşlerde direksiyonun ilk 180 derecelik ( Yarım Turu ) dönüş hareketi sol elle başlar. Sola dönüşlerde ise direksiyonun ilk 180 derecelik ( Yarım Turu ) dönüş hareketi sağ elle başlar.
SOL ŞERİDE GEÇME SOLA ŞERİT DEĞİŞTİRME
Şehir içinde düz yolda 50 km ve altında ki hızlarda şerit değiştirirken, sol şeride geçmek için direksiyonu en fazla saat 11:00 pozisyonuna kadar çeviriniz. Daha fazla değil. Aracınız sol şeride geçmeye başlar. Aracın üçte ikisi şeride girdiğinde direksiyonun tekrar 12 pozisyonuna getiriniz. Eğer, saat 11:00 pozisyonunda aracınızın tamamen sol şeride girmesini beklerseniz, aracınız sola doğru şeritten çıkar. Şerit ihlali yapmak asli kusurdur, herhangi bir durumda suçlu siz olursunuz.
DİKKAT: Aracınızın hızı arttıkça şerit değiştirmek için direksiyon döndürme dereceniz daha azalmalıdır. Yani 50 km. ye kadar hızlarda direksiyonu saat 11:00 ( 5 dakikalık açı ) pozisyonuna getirirken, hızınız 50 km. nin üzerine çıktığı zaman direksiyon çevirme açınızda hıza bağlı olarak daha az olmalıdır. Buna göre 90 km. hızda giderken şerit değiştirmek için direksiyon döndürme dereceniz, 1 dakikalık açılara kadar düşebilir.
Not: Verilen değerler,  normal şartlar içindir. 
SAĞ ŞERİDE GEÇME SAĞA ŞERİT DEĞİŞTİRME
Şehir içinde düz yolda 50 km ve altında ki hızlarda şerit değiştirirken, sağ şeride geçmek için direksiyonu en fazla saat 13:00 pozisyonuna kadar çeviriniz. Daha fazla değil. Aracınız sağ şeride geçmeye başlar. Aracın üçte ikisi şeride girdiğinde direksiyonun tekrar 12 pozisyonuna getiriniz. Eğer, saat 13:00 pozisyonunda aracınızın tamamen sağ şeride girmesini beklerseniz, aracınız sağa doğru şeritten çıkar. Şerit ihlali yapmak asli kusurdur.
Aracınızı hep iki şerit çizgisinin arasında sürünüz. Dönüşler ve şerit değiştirmeler dışında, düz giderken kesinlikle şeridiniz de kalınız. Mutlaka bir şerdiniz olsun.
Şerit değiştirme işlemi
1 – Şerit ileri doğru değiştirilir.
2 – Normal şartlarda ileri düz gidişlerde gaz keserek şerit değiştirilmez. Sağa sola dönüş veya bağlantı yolu cep şeritlerine girerken, yavaş bir aracın arkasına doğru şerit değiştirirken, daha yavaş seyreden şeride geçeceksek, bu ve benzeri durumlarda, gaz kesmek hatta frene basarak yavaşlamak gerekebilir.
3 – Hızınız geçeceğiniz şeritte seyreden araçlardan en az %10 daha fazla olmalıdır.
4 – Şerit değiştirmek için, sinyal verilir. Geçilecek şerit, dış ve iç dikiz aynalarından bakarak kontrol edilir. Kör noktalara fiili olarak bakılır. Kontroller yapıldıktan sonra, şerit değiştirme işlemi, geçilecek şeride aynalarından bakarak değil, öne bakarak yapılır. Şerit değiştirdikten sonra sinyal kapatılır.
5 – Seyir halinde şerit çizgileri dış dikiz aynalarından kontrol edilir. Şerit çizgilerine takılıp kalmadan, göz ucuyla kısa süreli kontroller yapınız.
ARAÇ KULLANMA. TEMEL DİREKSİYON EĞİTİM NOTLARI
BAKIŞ TEKNİĞİ, KÖR NOKTALAR, AYNALARIN KULLANILMASI
1 – İLERİ BAKIŞ TEKNİĞİ
2 – İÇ DİKİZ AYNASINDAN GERİYE BAKIŞ TEKNİĞİ
3 –  SOL AYNADAN SOLA BAKIŞ TEKNİĞİ
4 – SAĞ AYNADAN SAĞA BAKIŞ TEKNİĞİ
5 – SOL OMUZ ÜZERİNDEN SOLA VE SOL ARKAYA BAKIŞ TEKNİĞİ
6 – SAĞ OMUZ ÜZERİNDEN SAĞA VE SAĞ ARKAYA BAKIŞ TEKNİĞİ
7 – GERİ GİTME, PARK EDERKEN AYNALARI KULLANMA, GERİYE BAKMA TEKNİĞİ

1 – İLERİ BAKIŞ TEKNİĞİ
Araç kullanmaya başlamadan önce görüşünüzü kısmen veya tamamen kapatabilecek engelleri tespit edip bunlardan aracınızı arındırmalısınız.
Bunlar neler olabilir? Kirlenmiş camlar, arka veya yan camlara gerilmiş fileler, camlara yapıştırılmış görüşü kısmen de olsa engelleyen çıkartma amblem, yazı ve fügürler, gereğinden fazla karartılmış cam filmleri gibi.
DİKKAT: Aracınız kirlenmiş olabilir. Aracınızı kullanmaya başalamadan önce mutlaka tüm camları silip temizleyiniz.
Sürüş esnasında birinci önceliğimiz öne bakmaktır. Öne bakarken aracın önünü görmeye çalışmayınız. Bu mümkün değildir. Yine, torpitoya, kaputa veya önünüzde ki araca, aracın plakasına odaklanmayınız.
Bakışınız, her zaman daha ileriye yolun tamamını görecek şekilde geniş açıda ( soldan sağa 180 derece ) olmalıdır.
Önünüzde ki aracı, onun önündeki aracı hatta onunda önündeki aracı takip etmelisiniz.
Önünüzü daha iyi görmeniz için; bakışlarınız, daha geniş açıda, daha ileri, bazan daha yukarıya doğru olmalıdır.
2 – İÇ DİKİZ AYNASINDAN GERİYE BAKIŞ TEKNİĞİ
İç dikiz aynası sizin arka camınızdır. Yani geriye dönmeden arkadan gelen trafiği kontrol etmenize yardımcı olur.
İç dikiz aynasını, arka camı tamamen içinde görecek şekilde ayarlayınız. İç dikiz aynasına bakmak için eğilmemeniz, sürüş pozisyonunuzu değiştirmemeniz gerekir. Buna göre, iyi bir ayar yapınız. İç dikiz aynasını öyle ayarlayın ki; sadece göz kapaklarınızı kaldırdığınızda veya göz bebeklerinizi oynattığınızda arka camın tamamını görebilin.
Arkaya bakarken, sadece bakın arkayı süzmeyiniz. İç dikiz aynasından aracın arkasını, yani arkada ki trafiği takip edersiniz. İç dikiz aynasına, en azından 1 Dakikada 5 defa bakmalısınız. Eğer, içi dikiz aynasına yeteri kadar bakabiliyorsanız, daha sonra da dış dikiz aynalarına bakmaya başlarsınız. Frene basmadan önce, her zaman, iç aynadan arkayı kontrol ediniz.
DİKKAT: Unutmayınız! Şehiriçinde 50 km. hızla giden bir araç saniyede 13.88 m. İlerler. 50 km. hızla giderken frene basıp durma mesafeniz ise 26.88 m. dir. Bu ne demektir? Bir otomobilin boyu ortalama 4, 5 metredir. Akan trafikte, bir saniye gözünüzü yoldan ayırmanız ve trafiğin ani durması halinde iyimser bir rakamla,  üç ( 3 ) araç boyu ilerlersiniz. Tabi, önünüzde araç yoksa. Bu durumda takip mesafesinin hayati önem arz ettiği görülüyor. Önünüzdeki aracı hızınızın yarısı kadar mesafede takip ederseniz, durmak için yeterli zamanınız olacaktır. Bu mesafeyi bir çok sürücünün uygulamadığını görüyoruz. Bu yüzden pratikte hiç olmazsa aşağıda ki kadar mesafe bırakmalısınız.
DİKKAT ÇOK ÖNEMLİ: 80 Km. hızla gidiyorsanız. Önünüzde ki araçla minimum 4 araç boyu mesafe bırakınız. Bu sizin için, güvenli sürüş ve duruş mesafesinin en son limitidir. Bu mesafenin altında güvenli ve emniyetli takip söz konusu değildir. Yani, Hızınızı ikiye bölüp, çıkan rakamı her 10 Km. ye bir araç olarak hesaplayınız. 1 Araç ortalama 4 Metredir.
3 –  SOL AYNADAN SOLA BAKIŞ TEKNİĞİ
Sol dikiz aynası bulunduğunuz şeridin, solunda bulunan şeridi, aracın sol yan ve sol arkasını görmenize yarar.
DİKKAT: Dış dikiz aynaları cisimleri, olduğundan daha uzakta gösterir. Araçlar ve diğer cisimler aynada göründüğünden daha yakında olabilir.
Öndeki aracı ( sollama yaparken ) sola dönüşlerde, park yerinden çıkışlarda sol arkayı görmenize yardımcı olur.
Sol aynayı, başınızı hafif sola çevirdiğinizde aynadan azami faydalanacak şekilde ayarlayınız. Aynanın 20 mm. lik iç kısmıyla aracınızın sol arka kapıyı görecek şekilde ayarlayınız. Aynayı çok yukarı veya çok aşağıya doğru ayarlamayınız. Aynayı düz konumundan bir miktar aşağıya indiriniz. Aynaya baktığınızda aracınızın hemen arkasından yeri ( Asfaltı, yolu ) görecek şekilde olmalıdır.
Dış dikiz aynaları bombeli ayna olduğundan, çok geniş bir açıda yolun tamamını görmenizi sağlar.
Sola geçmek istediğinizde, sol aynadan yolu kontrol ediniz. Sola sinyal veriniz. Yolu tekrar kontrol ediniz. Aynadan müsait görüyorsanız, sol kapı camından fiili olarak sola bakınız. Kör noktayı kontrol ediniz. Müsaitse çıkışınızı yapınız.
KÖR NOKTA: Kısaca, aynalardan göremediğiniz yerlerdir. Aynaları düz gidiş pozisyonuna göre ayarladığımız için; Virajlarda, inişlerde, yokuşlarda, dönüşlerde, aracın yola olan paralelliği bozulduğu durumlarda aynalardan yeterli görüş alamayız. İşte bu ayna görüşü dışında kalan yerlere kör noktalar denmektedir. Kör noktaları aynalardan değil, fiili olarak başımızı çevirip bakmak suretiyle kontrol edebiliriz.
4 – SAĞ AYNADAN SAĞA BAKIŞ TEKNİĞİ
Sağ dikiz aynası bulunduğunuz şeridin, sağında bulunan şeridi, aracın sağ yan ve sağ arkasını görmenize yarar.
Sağ şeride geçişlerinizde sağa dönüşlerde, park yaparken sağ arkayı görmenize yardımcı olur.
Sağ aynayı, başınızı hafif sağa çevirdiğinizde aynadan azami faydalanacak şekilde ayarlayınız. Aynanın 20 mm. lik iç kısmıyla aracınızın sağ arka kapısını görecek şekilde ayarlayınız. Aynayı çok yukarı veya çok aşağıya doğru ayarlamayınız. Aynayı düz konumundan bir miktar aşağıya indiriniz. Aynaya baktığınızda aracınızın hemen arkasından yeri ( Asfaltı, yolu ) görecek şekilde olmalıdır.
Dış dikiz aynaları bombeli ayna olduğundan, çok geniş bir açıda yolun tamamını görmenizi sağlar.
Sağa geçmek istediğinizde, sağ aynadan yolu kontrol ediniz. Sağa sinyal veriniz. Yolu tekrar kontrol ediniz. Aynadan müsait görüyorsanız, sağ kapı camından fiili olarak sağa bakınız. Kör noktayı kontrol ediniz. Müsaitse çıkışınızı yapınız.
Park yaparken, sağ aynanızdan banketi, kaldırım taşlarını, park çizgilerini görecek şekilde aşağı doğru ayarlaya bilirsiniz.
5 – SOL OMUZ ÜZERİNDEN SOLA VE SOL ARKAYA BAKIŞ TEKNİĞİ
Bu tekniği, anayola bağlantı yolundan girişlerde, yan yoldan anayola girişlerde, açılı bağlantı yollarında anayolun durumunu görmek için kullanıyoruz. İki araç arasına kaldırıma paralel park etmiş aracımızla, öndeki aracın arkasından yola çıkarken mutlaka bu bakışı yapmamız gerekir. Aksi halde, çıkış esnasında soldan gelen araçları görmemiz mümkün değildir.
Aynı zaman da, sola dönüşlerde ve şerit değiştirmelerde kör noktaları görmek için, bu bakış tekniği kullanılır.
Anayola girmeden bağlantı yolundayken, sola şerit değiştirmeye başlamadan önce sol omuzumuzun üzerinden, neredeyse sol arka kapı camından bakacak şekilde, başımızı  çevirerek geriye bakmak şeklinde yapılmalıdır.
Aynalardan göremeyeceğimiz, sol yan ve arka taraf kör noktaları fiili olarak kontrol etmek için, bu bakış tekniği kullanılır.
6 – SAĞ OMUZ ÜZERİNDEN SAĞA VE SAĞ ARKAYA BAKIŞ TEKNİĞİ
Bu tekniği, anayola bağlantı yolundan girişlerde, yan yoldan anayola girişlerde, açılı bağlantı yollarında anayolun durumunu görmek için kullanıyoruz.
Aynı zaman da, sağa dönüşlerde ve şerit değiştirmelerde kör noktaları görmek için, bu bakış tekniği kullanılır.
Anayola girmeden bağlantı yolundayken, sağa şerit değiştirmeye başlamadan önce sağ omuzumuzun üzerinden, neredeyse sağ arka kapı camından bakacak şekilde, başımızı  çevirerek geriya bakmak şeklinde yapılmalıdır.
Aynalardan göremeyeceğimiz, sağ yan ve arka taraf kör noktaları fiili olarak kontrol etmek için, bu bakış tekniği kullanılır.
Dikkat! Dış dikiz aynaları bombelidir, cisimleri olduğundan daha uzakta gösterir. Bu durumu, her zaman göz önünde bulundurunuz. İlk başlarda zorluk çekseniz de, zaman içinde pratik yaparak görüntüyü doğru okumaya başlarsınız. İç dikiz aynası düzdür. Görüntüyü net olarak, doğru yerde gösterir.
Liste Başlık 3
Bu öğe hakkında insanlara bilgi verin. Bu öğeyi ilginç kılan nedir? Insanların yapmasını istediğiniz işlem için gerekli bilgileri verin.
Liste Başlık 1
Bu öğe hakkında insanlara bilgi verin. Bu öğeyi ilginç kılan nedir? Insanların yapmasını istediğiniz işlem için gerekli bilgileri verin.
Liste Başlık 2
Bu öğe hakkında insanlara bilgi verin. Bu öğeyi ilginç kılan nedir? Insanların yapmasını istediğiniz işlem için gerekli bilgileri verin.
Liste Başlık 3
Bu öğe hakkında insanlara bilgi verin. Bu öğeyi ilginç kılan nedir? Insanların yapmasını istediğiniz işlem için gerekli bilgileri verin.
ADRES
Nida Sürücü Kursu Fahrettin Kerim Gökay Cad. No:122/2 Kat: 1 Daire: 2 Göztepe Kadıköy İstanbul
TELEFON
5323967068
E-POSTA
ukucukali@gmail.com